jak wstawi licznik na bloga data-mobile="true"
Menu główne

Thanksgiving

        28 listopada 2019 r. wypada Święto Dziękczynienia w USA, czyli w ostatni czwartek listopada. Te święta są najważniejsze dla wielu Amerykanów, którzy uwielbiają spędzać czas w gronie rodzinnym, ciepłej atmosferze, wyrażając wdzięczność za cały rok oraz życząc sobie nawzajem błogosławieństwa, obfitości, zdrowia, szczęścia.

baner01

        W 1620 r. do wybrzeży Nowego Świata przybyli pierwsi osadnicy z Europy na statku Mayflower. Na liście przybyłych podpisało się 102 osoby. Jednak surowy klimat, trudne warunki, brak pożywienia spowodowały, że połowa z nich umarła na skutek chorób i głodu. Zainteresowali się nimi rdzenni Amerykanie – Squanto, którzy zaoferowali im pomoc w uprawie roślin. Dzięki temu, w 1621, 51 mieszkańców nowej osady Plymouth mogło cieszyć się obfitymi plonami, za co podziękowali Indianom zapraszając ich na wspólną ucztę. Na pierwszej uroczystości były posiłki z takich warzyw jak kukurydza, dynia, fasola, marchew. Indianie zaś przynieśli mięso z upolowanej dzikiej zwierzyny, a więc na pierwszej uczcie tego święta nie było indyka. Indyk zaczął królować na amerykańskich stołach, kiedy Święto Dziękczynienia zostało przyjęte oficjalnie świętem narodowym przez prezydenta Abrahama Lincolna w 1863 r. Rok później prezydent ułaskawił indyka przeznaczonego na świąteczną ucztę, ponieważ syn, Tad, bardzo go polubił. Dało to początek ciekawej tradycji, co roku prezydent Białego Domu daruje życie indykowi.

Prezentacja indyka na Święto Dziękczynienia przed Białym Domem.

indyk01

        W tym roku prezydent Trump ułaskawił dwa indyki, zwane: Bread i Butter (Chleb i Masło). Jednak 46 mln indyków nie będzie miało tyle szczęścia,poniżej film.

        Oprócz rodzinnych zgromadzeń przy stole w Święto Dziękczynienia, Amerykanie uwielbiają parady. Największą taką paradą jest parada zwana: Macy’s Thanksgiving Day Parade w Nowym Yorku, w samym sercu Manhattanu. Wydarzenie przyciąga miliony widzów. Pierwotnie parada nazywała się Big Christmas Parade, zapoczątkowana w 1924 r. Główną atrakcją były zwierzęta z Zoo Central Parku, zastąpione od 1927 wielkimi balonami, które stawały się coraz większe z każdym rokiem.

        W tym roku na 93 paradzie było 16 olbrzymich postaci balonowych, przedstawiających ulubionych bohaterów bajek. Prawie do ostatniej chwili nie było pewne, czy z powodu dużego wiatru te balony będzie można zaprezentować. Jednak w godzinach rannych okazało się, że parada może ruszyć. Trwała około 2 godzin. Absolutnym hitem dla dzieci była balonowa postać Olafa z bajki: Kraina Lodu.

parada2019

St. Patrick's Day 2019!

patricks1

Święto narodowe i religijne kraju anglojęzycznego, Irlandii przypada na 17 marca. Data ta przypada na dzień śmierci patrona Irlandii, św. Patryka (zm.17 marca 461), który szerzył wiarę chrześcijańską w Irlandii. Trójlistna kończyna służąca biskupowi za wyjaśnianie istnienia Trójcy Św., stała się symbolem tego kraju. Zieleń to kolor nawiązujący do kończyny oraz piękna krajobrazu Irlandii, dlatego więc ta barwa ma duże znaczenie podczas święta. Irlandczycy biorąc udział w licznych paradach i imprezach tego dnia, ubierają się na zielono. Wiele krajów przystępuje do Global Greening, czyli podświetlenia słynnych obiektów na zielono, takich jak: Empire State Building w Nowym Jorku, wodospadów Niagara, Bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu, Krzywej Wieży w Pizie, Operze w Sydney oraz wieloma innymi znanymi miejscami.

W tym roku, w Polsce zazielenią się 53 miejsca w 21 miastach np.: pałac kultury w Warszawie, Spodek w Katowicach, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu i inne. Najwięcej podświetlonych obiektów ma być we Wrocławiu, aż dwanaście.

W tym roku również zielony będzie, po raz pierwszy najwyższy budynek świata, Burdż Chalifa w Dubaju.

patricks2zobacz: Irish Step Dancing

 

inne artykuły:

Happy St. Andrew's Day!

     30 listopada to Dzień patrona Szkocji, św. Andrzeja (imię pochodzi z greckiego i oznacza: odważny, mężny). Urodził się w I wieku, był rybakiem, Apostołem, bratem św. Piotra. Zginął męczeńską śmiercią na krzyżu w kształcie litery X. Jego relikwie przebyły długą drogę z Konstantynopola do szkockiej osady, nazwanej St. Andrew.
     W r. 832, szkocki król Angus ze swoim wojskiem stanął naprzeciw o wiele większej armii wroga. Przed bitwą pomodlił się, a na czystym błękicie nieba pojawiła się chmura w postaci białego krzyża w kształcie X, symbolu św. Andrzeja, co poprowadziło Szkotów do zwycięstwa. Od tego czasu biały krzyż na niebieskim tle stał się symbolem narodowym Szkocji 150px Flag of Scotland.        Dzień św. Andrzeja jest narodowym świętem w Szkocji. Tego dnia Szkoci urządzają parady, koncerty, tańce z tradycyjną muzyką oraz serwują tradycyjne dania.

large st andrews day

St. Patrick's Day w naszej szkole

    17 marca, czyli w Dniu Św. Patryka, obchodzone jest święto Irlandii. Obecnie jest popularne nie tylko w krajach anglojęzycznych, ale również rpzpowszechnia się je na całym świecie, chociażby poprzez wprowadzanie zielonych akcentów w tym dniu, np. w oświetlaniu słynnych obiektów zielonym światłem, czy poprzez elementy zieleni w stroju, napojach czy jedzeniu.
    Postanowiłam wprowadzić obchody Dnia Św. Patryka w naszej szkole, aby zainspirować uczniów do pogłębiania wiedzy o świecie i krajach anglojęzycznych, co jest zawarte w podstawie programowej z jęz. angielskiego z zakresu: FESTIVALS AND SEASONS.

    Tego dnia wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły otrzymali naklejki z zieloną koniczyną i napisem: Happy St. Patrick’s Day! Na korytarzu odbył się symboliczny poczęstunek zielonymi cukiereczkami. Wielu uczniów podkreśliło to święto barwami zieleni w swoim ubiorze, więc było w szkole znacznie więcej tego wiosennego koloru niż zazwyczaj.
    Lekcja w kl. I była okazją do zapoznania dzieci z zagadnieniem kulturowym poprzez zabawę. Po zapoznaniu uczniów z irlandzkimi legendami, zaproponowałam zabawę w Szukanie Leprechauna (irlandzkiego skrzata). Jedna osoba wychodziła z klasy, następnie chętny uczeń zostawał Leprechaunem. Miał zadanie wykonywać różne gesty w rytm irlandzkiej melodii, a pozostali zaś naśladowali jego ruchy. Uczeń, który wrócił do klasy miał odgadnąć, kto był skrzatem. W następnej zabawie – Gromadzenie monet przez Leprechauna, uczniowie zostali podzieleni na dwa rzędy i rzucali zielonymi zakrętkami (zamiast monet) do celu. Wygrywały te dzieci, którym udało się zgromadzić większy skarb. Później uczniowie otrzymali karty pracy. Mieli zadanie poprawić koniczynę po śladzie oraz pomalować ją, następnie przeprowadzić przez labirynt skrzata Leprechauna do skarbu, poprawić po śladzie słówka związane ze świętem, z którymi zapoznali się (pot, rainbow, hat, shamrock). Lekcja była również okazją do powtórzenia kolorów, np. podczas układania koniczynkowego domina, czy powtarzaniu kolorów tęczy.
    Na długiej przerwie, urozmaiciłam czas uczniom irlandzkimi utworami muzycznymi, przy których młodsi uczniowie bawili się zielonymi balonami.Ten dzień nieco odbiegał od typowej szkolnej rutyny.

Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. St. Patrick's Day!

455925 dublin on st patrick 039 s day

żródło foto: wakamiusa.com

             Legendarny patron Irlandii, Sucat - tak brzmi imię Patryka w języku celtyckim - urodził się w Brytanii około roku 385 i już jako chłopiec wiedział, że będzie duchownym. Niestety w wieku 16 lat podczas jednego z najazdów wojowników irlandzkich został porwany i zmuszony do niewolniczej pracy. Po kilku latach udało mu się uciec i spełnić swoje wcześniejsze zamiary duchowej posługi. Gdy po latach został wyświęcony na biskupa, wrócił na zieloną wyspę, gdzie znajomość tamtejszych obyczajów wykorzystał do propagowania wiary. Data śmierci Patryka nie jest do końca znana, jednak przyjmuje się, że był to 17.03.461 roku. Tradycyjnie tego dnia Kościół Katolicki wspomina świętego, ale 17 marca jest również narodowym świętem Irlandii. Mimo, iż Dzień Świętego Patryka ma zdecydowanie "irlandzki" charakter, to staje się coraz bardziej popularny i znany na całym świecie. Wszystko za sprawą specyfiki obchodzenia tego święta. Od lat Dzień Świętego Patryka jest świętem zabaw i radości. W wielu miastach odbywają się parady, uroczystości i festyny. Obowiązkowo w kolorze zielonym, który symbolizuje zieleń koniczyny i narodową barwę Irlandii. Koniczyna (Shamrock) jest najbardziej znanym symbolem święta 17 marca na świecie. W Chicago tradycją już stało się farbowanie rzeki na zielono, jakiś czas temu zielony był też wodospad Niagara. Na zielono podświetlane są drapacze chmur i znane budynki w różnych miastach, np. Colosseum w Rzymie, Krzywa Wieża w Pizie, Burgtheater w Wiedniu, Olympic Tower w Monachium, Wieża Eiffla w Paryżu, brukselski ratusz, a nawet nasz Pałac Kultury i Nauki. Zielonym kolorem Dzień Świętego Patryka zaznaczył swoją popularnośc taże w Australii, Portugali, Norwegii, Słowenii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazyli, Rosjii czy Japonii. Choć Dzień Świętego Patryka w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularny, to coraz chętniej Polacy ubierają się na zielono i w ten sposób akcentują obchody 17 marca.

Piosenka na Dzień Św. Patryka: Saint Patrick's Day

 

Chicago

źródło:www.choosechicago.com

Dublin

źródło:www.eastbaytimes.com

Palace and Fountain in Madrid

źródło:www.cheapflights.co.uk

SKY Tower Auckland

źródło:www.cheapflights.co.uk

Ljubljana

źródło:www.cheapflights.co.uk

Burgtheater, Wiedeń

źródło:wwwcheapflights.co.uk .Photo: dreamcat115

Christ the Redeemer in Rio de Janeiro

źródło:www.theirishworld.com

Chicago

źródło:www.choosechicago.com

Dublin

źródło:www.absolutviajes.com

The Niagara Falls, both sides greened. Image © Tourism Ireland

źródło:www.cheapflights.co.uk

The Leaning Tower of Pisa

źródło:www.cheapflights.co.uk Image © Tourism Ireland

Chicago

źródło:www.timeout.com

The London Eye. Image © Tourism Ireland

źródło:www.cheapflights.co.uk

Colosseum Rzym

źródło:www.cheapflights.co.uk

Porte de Bourgogne in Bordeaux, Paryż

źródło:www.cheapflights.co.uk Picture: Tourism Ireland

Chicago

źródło:www.siualumni.com

Prev Next

1 zobacz więcej: British Culture