data-mobile="true"
Menu główne

 

zdalne 000   ang slownik
   

angielski00   cwiczenia0000   

zdalne nauczanie01   startowa dla najmlodszych prezentacje   

startowa okazje wydarzenia   startowa audiobooki   

zdalne nauczanie01   zdalne nauczanie01

System edukacyjny w Wielkiej Brytanii

uniform-boys   uniform-girls   uniforms

Dzieci obywateli Unii Europejskiej mają takie same prawo do edukacji w Zjednoczonym Królestwie jak dzieci brytyjskie.
W Anglii i Walii szkolnictwo dzieli się na cztery stopnie:

1. Primary school
2. Secondary school
3. Further education
4. Higher education
Obowiązek szkolny trwa 11 lat. Dzieci powinny zacząć chodzić do szkoły w pierwszym semestrze przypadającym po ich 5 urodzinach, czyli 31 sierpnia, 31 grudnia lub 31 marca, jednak w praktyce często zaczynają naukę wcześniej. Muszą pozostać w szkole do ostatniego piątku czerwca w roku, w którym kończą 16 lat.
Większość uczniów kończy primary school w wieku 11 lat i kontynuuje naukę w secondary school. Zazwyczaj szkoły nie wymagają zdawania egzaminów wstępnych.
Nauka w primary i secondary school podzielona jest na cztery stopnie, zakończone egzaminami. Uczniowie przystępują do nich w wieku 7, 11, 14 i 16 lat. Ostatni z tych egzaminów - General Certificate of Secondary Education (GCSE) level - umożliwia kontynuowanie nauki w szkołach średnich, college'ach lub podjęcie pracy.
    Egzaminy
15-16 lat - General Certificate of Secondary Education (GCSE), zdawany z wielu przedmiotów na zakończenie secondary school. Oceny od A* (najwyższa) do G (najniższa). 18 lat - General Certificate of Education Advanced Level (GCE A-level) oraz Advanced Supplementary (AS), zdawane na zakończenie szkoły średniej (porównywalne do polskiej matury). AS są egzaminami dodatkowymi, które pozwalają uczniom wykazać się wiedzą odpowiadjącą ich indywidualnym zainteresowaniom.
Po zdaniu GCE A-level młodzież może kontynuować naukę w szkołach lub college'ach, wybierając kursy zawodowe zakończone zdaniem General National Vocational Qualifications (GNVQs). Może również iść na uniwersytet.
GNVQs łączą ze sobą elementy wiedzy ogólnej z wiedzą zawodową oraz z pracą. Wyłącznie wiedzę zawodową można zdobyć na kursach National Vocational Qualifications (NVQs). Bazują one na umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach wymaganych przez przemysł w poszczególnych jego dziedzinach. NVQs mają 5 poziomów zaawansowania.
Szkoła dla dzieci z zagranicy. Wszystkie dzieci w wieku od 5 do 16 lat, których rodzice legalnie mieszkają na terenie UK, mają prawo chodzić do szkół państwowych. Dzieci obywateli Unii Europejskiej mają takie same prawo do edukacji jak dzieci brytyjskie.
Pamiętać należy, żeby odpowiednio wcześnie zapisać dziecko do szkoły, czasami bowiem trudno jest znaleźć wolne miejsce w placówce edukacyjnej w pobliżu miejsca zamieszkania.
W znakomitej większości angielskich szkół obowiązują mundurki, w każdej inny, należy więc również dowiedzieć się jak dziecko ubrać, żeby nie czuło się źle w nowej klasie.
więcej informacji:
www.teachernet.gov.uk
www.dfes.gov.uk