data-mobile="true"
Menu główne

Tradycja zielonego koloru

00 saint patricks day 2020

       Dzień świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i kościelne obchodzone 17 marca. W tym dniu Irlandia staje się najbardziej zielonym krajem na świecie. Każdy mieszkaniec Zielonej Wyspy ma coś zielonego. Ten kolor jest barwą narodową kraju, nawiązującą do trójlistnej koniczyny oraz trawiastego krajobrazu. Mieszkańcy mają również charakterystyczne nakrycie głowy: wysoką czapkę, która nawiązuje do postaci Leprechauna (laprikona). Skrzat ten jest postacią z mitologii irlandzkiej, związaną z kulturą celtycką. Przygotowywane są zielone parady, pokazy tańca, koncerty muzyki irlandzkiej, festyny itd. Tradycja zielonego koloru jest powszechna także w innych państwach: w Chicago na zielono zabarwiona jest rzeka, w Nowym Jorku fontanna przed Białym Domem. Znane konstrukcje w wielu miastach podświetlane są zielonym światłem, np. Wieża Eiffla we Francji, London Eye, rzymskie Koloseum, Opera w Sydney czy Wodospad Niagara, a także Burdż al-Arab w Dubaju. Rzadko się zdarza, żeby tradycja jednego kraju tak mocno oddziaływała na świat. 17 marca w Polsce świętują dzieci w szkołach organizując dni Irlandii. Świętują ludzie na ulicach, ubrani na zielono, a restauracje zachęcają do degustacji tradycyjnych, irlandzkich dań. Nie jest to nasze święto narodowe, ale na pewno stanowi dobrą okazję do poznanie kultury innego kraju.

40 potraw z okazji Dnia Świętego Patryka

saint patricks day food

Odkryj Irlandię

discover ireland

inne artykuły:
St. Patrick's Day 2019!
St. Patrick's Day w naszej szkole
Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. St. Patrick's Day!
17th March - St. Patrick's Day

źródło:
Discover Ireland
tasteofhome.com

 

Thanksgiving

        28 listopada 2019 r. wypada Święto Dziękczynienia w USA, czyli w ostatni czwartek listopada. Te święta są najważniejsze dla wielu Amerykanów, którzy uwielbiają spędzać czas w gronie rodzinnym, ciepłej atmosferze, wyrażając wdzięczność za cały rok oraz życząc sobie nawzajem błogosławieństwa, obfitości, zdrowia, szczęścia.

baner01

        W 1620 r. do wybrzeży Nowego Świata przybyli pierwsi osadnicy z Europy na statku Mayflower. Na liście przybyłych podpisało się 102 osoby. Jednak surowy klimat, trudne warunki, brak pożywienia spowodowały, że połowa z nich umarła na skutek chorób i głodu. Zainteresowali się nimi rdzenni Amerykanie – Squanto, którzy zaoferowali im pomoc w uprawie roślin. Dzięki temu, w 1621, 51 mieszkańców nowej osady Plymouth mogło cieszyć się obfitymi plonami, za co podziękowali Indianom zapraszając ich na wspólną ucztę. Na pierwszej uroczystości były posiłki z takich warzyw jak kukurydza, dynia, fasola, marchew. Indianie zaś przynieśli mięso z upolowanej dzikiej zwierzyny, a więc na pierwszej uczcie tego święta nie było indyka. Indyk zaczął królować na amerykańskich stołach, kiedy Święto Dziękczynienia zostało przyjęte oficjalnie świętem narodowym przez prezydenta Abrahama Lincolna w 1863 r. Rok później prezydent ułaskawił indyka przeznaczonego na świąteczną ucztę, ponieważ syn, Tad, bardzo go polubił. Dało to początek ciekawej tradycji, co roku prezydent Białego Domu daruje życie indykowi.

Prezentacja indyka na Święto Dziękczynienia przed Białym Domem.

indyk01

        W tym roku prezydent Trump ułaskawił dwa indyki, zwane: Bread i Butter (Chleb i Masło). Jednak 46 mln indyków nie będzie miało tyle szczęścia,poniżej film.

        Oprócz rodzinnych zgromadzeń przy stole w Święto Dziękczynienia, Amerykanie uwielbiają parady. Największą taką paradą jest parada zwana: Macy’s Thanksgiving Day Parade w Nowym Yorku, w samym sercu Manhattanu. Wydarzenie przyciąga miliony widzów. Pierwotnie parada nazywała się Big Christmas Parade, zapoczątkowana w 1924 r. Główną atrakcją były zwierzęta z Zoo Central Parku, zastąpione od 1927 wielkimi balonami, które stawały się coraz większe z każdym rokiem.

        W tym roku na 93 paradzie było 16 olbrzymich postaci balonowych, przedstawiających ulubionych bohaterów bajek. Prawie do ostatniej chwili nie było pewne, czy z powodu dużego wiatru te balony będzie można zaprezentować. Jednak w godzinach rannych okazało się, że parada może ruszyć. Trwała około 2 godzin. Absolutnym hitem dla dzieci była balonowa postać Olafa z bajki: Kraina Lodu.

parada2019

St. Patrick's Day 2019!

patricks1

Święto narodowe i religijne kraju anglojęzycznego, Irlandii przypada na 17 marca. Data ta przypada na dzień śmierci patrona Irlandii, św. Patryka (zm.17 marca 461), który szerzył wiarę chrześcijańską w Irlandii. Trójlistna kończyna służąca biskupowi za wyjaśnianie istnienia Trójcy Św., stała się symbolem tego kraju. Zieleń to kolor nawiązujący do kończyny oraz piękna krajobrazu Irlandii, dlatego więc ta barwa ma duże znaczenie podczas święta. Irlandczycy biorąc udział w licznych paradach i imprezach tego dnia, ubierają się na zielono. Wiele krajów przystępuje do Global Greening, czyli podświetlenia słynnych obiektów na zielono, takich jak: Empire State Building w Nowym Jorku, wodospadów Niagara, Bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu, Krzywej Wieży w Pizie, Operze w Sydney oraz wieloma innymi znanymi miejscami.

W tym roku, w Polsce zazielenią się 53 miejsca w 21 miastach np.: pałac kultury w Warszawie, Spodek w Katowicach, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu i inne. Najwięcej podświetlonych obiektów ma być we Wrocławiu, aż dwanaście.

W tym roku również zielony będzie, po raz pierwszy najwyższy budynek świata, Burdż Chalifa w Dubaju.

patricks2zobacz: Irish Step Dancing

 

inne artykuły:

Happy St. Andrew's Day!

     30 listopada to Dzień patrona Szkocji, św. Andrzeja (imię pochodzi z greckiego i oznacza: odważny, mężny). Urodził się w I wieku, był rybakiem, Apostołem, bratem św. Piotra. Zginął męczeńską śmiercią na krzyżu w kształcie litery X. Jego relikwie przebyły długą drogę z Konstantynopola do szkockiej osady, nazwanej St. Andrew.
     W r. 832, szkocki król Angus ze swoim wojskiem stanął naprzeciw o wiele większej armii wroga. Przed bitwą pomodlił się, a na czystym błękicie nieba pojawiła się chmura w postaci białego krzyża w kształcie X, symbolu św. Andrzeja, co poprowadziło Szkotów do zwycięstwa. Od tego czasu biały krzyż na niebieskim tle stał się symbolem narodowym Szkocji 150px Flag of Scotland.        Dzień św. Andrzeja jest narodowym świętem w Szkocji. Tego dnia Szkoci urządzają parady, koncerty, tańce z tradycyjną muzyką oraz serwują tradycyjne dania.

large st andrews day

St. Patrick's Day w naszej szkole

    17 marca, czyli w Dniu Św. Patryka, obchodzone jest święto Irlandii. Obecnie jest popularne nie tylko w krajach anglojęzycznych, ale również rpzpowszechnia się je na całym świecie, chociażby poprzez wprowadzanie zielonych akcentów w tym dniu, np. w oświetlaniu słynnych obiektów zielonym światłem, czy poprzez elementy zieleni w stroju, napojach czy jedzeniu.
    Postanowiłam wprowadzić obchody Dnia Św. Patryka w naszej szkole, aby zainspirować uczniów do pogłębiania wiedzy o świecie i krajach anglojęzycznych, co jest zawarte w podstawie programowej z jęz. angielskiego z zakresu: FESTIVALS AND SEASONS.

    Tego dnia wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły otrzymali naklejki z zieloną koniczyną i napisem: Happy St. Patrick’s Day! Na korytarzu odbył się symboliczny poczęstunek zielonymi cukiereczkami. Wielu uczniów podkreśliło to święto barwami zieleni w swoim ubiorze, więc było w szkole znacznie więcej tego wiosennego koloru niż zazwyczaj.
    Lekcja w kl. I była okazją do zapoznania dzieci z zagadnieniem kulturowym poprzez zabawę. Po zapoznaniu uczniów z irlandzkimi legendami, zaproponowałam zabawę w Szukanie Leprechauna (irlandzkiego skrzata). Jedna osoba wychodziła z klasy, następnie chętny uczeń zostawał Leprechaunem. Miał zadanie wykonywać różne gesty w rytm irlandzkiej melodii, a pozostali zaś naśladowali jego ruchy. Uczeń, który wrócił do klasy miał odgadnąć, kto był skrzatem. W następnej zabawie – Gromadzenie monet przez Leprechauna, uczniowie zostali podzieleni na dwa rzędy i rzucali zielonymi zakrętkami (zamiast monet) do celu. Wygrywały te dzieci, którym udało się zgromadzić większy skarb. Później uczniowie otrzymali karty pracy. Mieli zadanie poprawić koniczynę po śladzie oraz pomalować ją, następnie przeprowadzić przez labirynt skrzata Leprechauna do skarbu, poprawić po śladzie słówka związane ze świętem, z którymi zapoznali się (pot, rainbow, hat, shamrock). Lekcja była również okazją do powtórzenia kolorów, np. podczas układania koniczynkowego domina, czy powtarzaniu kolorów tęczy.
    Na długiej przerwie, urozmaiciłam czas uczniom irlandzkimi utworami muzycznymi, przy których młodsi uczniowie bawili się zielonymi balonami.Ten dzień nieco odbiegał od typowej szkolnej rutyny.