data-mobile="true"
Menu główne

Thanksgiving

        28 listopada 2019 r. wypada Święto Dziękczynienia w USA, czyli w ostatni czwartek listopada. Te święta są najważniejsze dla wielu Amerykanów, którzy uwielbiają spędzać czas w gronie rodzinnym, ciepłej atmosferze, wyrażając wdzięczność za cały rok oraz życząc sobie nawzajem błogosławieństwa, obfitości, zdrowia, szczęścia.

baner01

        W 1620 r. do wybrzeży Nowego Świata przybyli pierwsi osadnicy z Europy na statku Mayflower. Na liście przybyłych podpisało się 102 osoby. Jednak surowy klimat, trudne warunki, brak pożywienia spowodowały, że połowa z nich umarła na skutek chorób i głodu. Zainteresowali się nimi rdzenni Amerykanie – Squanto, którzy zaoferowali im pomoc w uprawie roślin. Dzięki temu, w 1621, 51 mieszkańców nowej osady Plymouth mogło cieszyć się obfitymi plonami, za co podziękowali Indianom zapraszając ich na wspólną ucztę. Na pierwszej uroczystości były posiłki z takich warzyw jak kukurydza, dynia, fasola, marchew. Indianie zaś przynieśli mięso z upolowanej dzikiej zwierzyny, a więc na pierwszej uczcie tego święta nie było indyka. Indyk zaczął królować na amerykańskich stołach, kiedy Święto Dziękczynienia zostało przyjęte oficjalnie świętem narodowym przez prezydenta Abrahama Lincolna w 1863 r. Rok później prezydent ułaskawił indyka przeznaczonego na świąteczną ucztę, ponieważ syn, Tad, bardzo go polubił. Dało to początek ciekawej tradycji, co roku prezydent Białego Domu daruje życie indykowi.

Prezentacja indyka na Święto Dziękczynienia przed Białym Domem.

indyk01

        W tym roku prezydent Trump ułaskawił dwa indyki, zwane: Bread i Butter (Chleb i Masło). Jednak 46 mln indyków nie będzie miało tyle szczęścia,poniżej film.

        Oprócz rodzinnych zgromadzeń przy stole w Święto Dziękczynienia, Amerykanie uwielbiają parady. Największą taką paradą jest parada zwana: Macy’s Thanksgiving Day Parade w Nowym Yorku, w samym sercu Manhattanu. Wydarzenie przyciąga miliony widzów. Pierwotnie parada nazywała się Big Christmas Parade, zapoczątkowana w 1924 r. Główną atrakcją były zwierzęta z Zoo Central Parku, zastąpione od 1927 wielkimi balonami, które stawały się coraz większe z każdym rokiem.

        W tym roku na 93 paradzie było 16 olbrzymich postaci balonowych, przedstawiających ulubionych bohaterów bajek. Prawie do ostatniej chwili nie było pewne, czy z powodu dużego wiatru te balony będzie można zaprezentować. Jednak w godzinach rannych okazało się, że parada może ruszyć. Trwała około 2 godzin. Absolutnym hitem dla dzieci była balonowa postać Olafa z bajki: Kraina Lodu.

parada2019