data-mobile="true"
Menu główne

Happy Easter

WIELKANOC20 20

14 February

valentynki2020

Dzień babci i dziadka w Polsce i na świecie

Idea uczczenia babć i dziadków jest relatywnie młoda, w Polsce została zrealizowana w 1964 roku, najpierw uchonorowano babcie, dziadków nieco później. Pomysł ustanowienia święta pochodził od jednego z pism kobiecych, tygodnika "Kobieta i Życie". W następnych latach święto dziadków zostało spopularyzowane także na łamach innych mediów i w końcu przyjęło się na stałe. W Polsce babcie i dziadkowie cieszą się osobnymi świętami, babciom dedykowany jest 21 stycznia, dziadkom - 22 stycznia. Tradycyjnie w tych dniach z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka składane są życzenia. W szkołach i przedszkolach bardzo często święto celebruje się tradycyjnie z laurką, na uroczystościach szkolnych pełnych wierszyków i piosenek. Starsi wnukowie odwiedzają dziadków z prezentami lub zapraszają ich na dedykowane seniorom koncerty bądź imprezy.

02 2020

Na świecie:
2md 21 i 22 stycznia, podobnie jak w Polsce obchodzi się Dzień Babci i Dziadka w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii – 26 lipca.

2md W Stanach Zjednoczonych od 1978 roku babcie i dziadkowie świętują wspólnie - Narodowy Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest od 1978 roku w pierwszą niedzielę po Dniu Pracy, we wrześniu. Oficjalnymi kwiatami święta są niezapominajki. Skomponowano z tej okazji także specjalny hymn autorstwa John'a Prill'a pt. „A Song For Grandma and Grandpa".

2md W Wielkiej Brytanii te dwa święta są obchodzone łącznie jako "National Grandparents Day" w pierwszą niedzielę października.

2md We Francji dzień dedykowany babciom (obchodzony od 1987 roku) przypada na pierwszą niedzielę marca, a dziadkom - pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą święta była marka Le Café Grand'Mère, ale mimo komercyjnego pochodzenia dzień zyskał znaczną popularność i od ćwierć wieku Francuzi chętnie go obchodzą.

2md Włoskie święto babć i dziadków, czyli La Festa dei nonni przypada na 2 października i został ustanowiony w 2005 roku. Data została wybrana nieprzypadkowo - tego dnia w Kościele katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów. Podobnie, jak w Stanach Zjednoczonych, oficjalnym kwiatem święta jest niezapominajka.

2md W Australii Dzień Babci i Dziadka obchodzi się pierwszej niedzieli listopada od 2010 roku.

2md W Estonii Dzień Babci i Dziadka celebrowano po raz pierwszy w 2010 roku, święto ustanowiono na drugą niedzielę września.

2md W Rosji, jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto – „Dzień babci i dziadka” (ros. День бабушек и дедушек). Jednakże, jak podaje Press-Center (ros. пресс-центр „АиФ”) 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci (ros. Российский День Бабушки). Brak oficjalnej daty obchodów.

źródło: wikipedia.pl, senior.pl

więcej:
Występ z okazji Dnia Babci i Dziadka
Dla Babci i Dziadka
Happy Grandparents Day!
Obchodzimy Dzień Babci i Dziadka!

Merry Christmas and happy New Year 2020!

christmas 2019

Happy Boy's Day!

boysday
On September 30th, in Poland Boys have their celebration - Boy’s Day. It isn’t officially established in Polish calendar, but it’s very popular especially among young people. On this day girls make wishes and give some small presents for their boy friends or male colleagues. There are often some different entertainments in kindergartens and primary schools.
 
Typical presents on Boy’s Day:
  • sweets (a box of chocolates or a bar of chocolate)
  • a CD with their favourite music
  • an extraordinary T-shirt
  • some gadgets on the desk or some hobby things
  • a baseball cap
  • a pendrive
  • a funny or sweety mascot
  • and lots of others - it depends on imagination only, but the point is to give someone a reason to smile