data-mobile="true"
Menu główne

Dzień babci i dziadka w Polsce i na świecie

Idea uczczenia babć i dziadków jest relatywnie młoda, w Polsce została zrealizowana w 1964 roku, najpierw uchonorowano babcie, dziadków nieco później. Pomysł ustanowienia święta pochodził od jednego z pism kobiecych, tygodnika "Kobieta i Życie". W następnych latach święto dziadków zostało spopularyzowane także na łamach innych mediów i w końcu przyjęło się na stałe. W Polsce babcie i dziadkowie cieszą się osobnymi świętami, babciom dedykowany jest 21 stycznia, dziadkom - 22 stycznia. Tradycyjnie w tych dniach z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka składane są życzenia. W szkołach i przedszkolach bardzo często święto celebruje się tradycyjnie z laurką, na uroczystościach szkolnych pełnych wierszyków i piosenek. Starsi wnukowie odwiedzają dziadków z prezentami lub zapraszają ich na dedykowane seniorom koncerty bądź imprezy.

02 2020

Na świecie:
2md 21 i 22 stycznia, podobnie jak w Polsce obchodzi się Dzień Babci i Dziadka w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii – 26 lipca.

2md W Stanach Zjednoczonych od 1978 roku babcie i dziadkowie świętują wspólnie - Narodowy Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest od 1978 roku w pierwszą niedzielę po Dniu Pracy, we wrześniu. Oficjalnymi kwiatami święta są niezapominajki. Skomponowano z tej okazji także specjalny hymn autorstwa John'a Prill'a pt. „A Song For Grandma and Grandpa".

2md W Wielkiej Brytanii te dwa święta są obchodzone łącznie jako "National Grandparents Day" w pierwszą niedzielę października.

2md We Francji dzień dedykowany babciom (obchodzony od 1987 roku) przypada na pierwszą niedzielę marca, a dziadkom - pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą święta była marka Le Café Grand'Mère, ale mimo komercyjnego pochodzenia dzień zyskał znaczną popularność i od ćwierć wieku Francuzi chętnie go obchodzą.

2md Włoskie święto babć i dziadków, czyli La Festa dei nonni przypada na 2 października i został ustanowiony w 2005 roku. Data została wybrana nieprzypadkowo - tego dnia w Kościele katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów. Podobnie, jak w Stanach Zjednoczonych, oficjalnym kwiatem święta jest niezapominajka.

2md W Australii Dzień Babci i Dziadka obchodzi się pierwszej niedzieli listopada od 2010 roku.

2md W Estonii Dzień Babci i Dziadka celebrowano po raz pierwszy w 2010 roku, święto ustanowiono na drugą niedzielę września.

2md W Rosji, jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto – „Dzień babci i dziadka” (ros. День бабушек и дедушек). Jednakże, jak podaje Press-Center (ros. пресс-центр „АиФ”) 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci (ros. Российский День Бабушки). Brak oficjalnej daty obchodów.

źródło: wikipedia.pl, senior.pl

więcej:
Występ z okazji Dnia Babci i Dziadka
Dla Babci i Dziadka
Happy Grandparents Day!
Obchodzimy Dzień Babci i Dziadka!